See hangoitteleva on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hangoitella",
"3": "-va",
"id2": "participial"
},
"expansion": "hangoitella + -va",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "hangoitella + -va",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hangoitteleva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoitteleva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoitteleviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "hangoitteleva",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hangoittelev",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"derived": [
{
"word": "hangoittelevasti"
}
],
"glosses": [
"resisting, uncooperative, recalcitrant"
],
"id": "en-hangoitteleva-fi-adj-TEj53yfy",
"links": [
[
"resisting",
"resisting"
],
[
"uncooperative",
"uncooperative"
],
[
"recalcitrant",
"recalcitrant"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑŋːoi̯tːeleʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝ŋːo̞i̯t̪̚ˌt̪e̞le̞ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eleʋɑ"
}
],
"word": "hangoitteleva"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hangoitella",
"3": "-va",
"id2": "participial"
},
"expansion": "hangoitella + -va",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "hangoitella + -va",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "hangoitteleva",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "37 63",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "34 66",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -va (participial)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "34 66",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "34 66",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "hangoitella"
}
],
"glosses": [
"present active participle of hangoitella"
],
"id": "en-hangoitteleva-fi-verb-y4H83eT8",
"links": [
[
"hangoitella",
"hangoitella#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑŋːoi̯tːeleʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝ŋːo̞i̯t̪̚ˌt̪e̞le̞ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eleʋɑ"
}
],
"word": "hangoitteleva"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Finnish terms suffixed with -va (participial)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eleʋɑ",
"Rhymes:Finnish/eleʋɑ/5 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"derived": [
{
"word": "hangoittelevasti"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hangoitella",
"3": "-va",
"id2": "participial"
},
"expansion": "hangoitella + -va",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "hangoitella + -va",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hangoitteleva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoitteleva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hangoittelevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoitteleviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoitteleviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoitteleviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hangoittelevattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hangoittelevineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hangoittelevinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "hangoitteleva",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hangoittelev",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"resisting, uncooperative, recalcitrant"
],
"links": [
[
"resisting",
"resisting"
],
[
"uncooperative",
"uncooperative"
],
[
"recalcitrant",
"recalcitrant"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑŋːoi̯tːeleʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝ŋːo̞i̯t̪̚ˌt̪e̞le̞ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eleʋɑ"
}
],
"word": "hangoitteleva"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Finnish terms suffixed with -va (participial)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eleʋɑ",
"Rhymes:Finnish/eleʋɑ/5 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hangoitella",
"3": "-va",
"id2": "participial"
},
"expansion": "hangoitella + -va",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "hangoitella + -va",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "hangoitteleva",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "hangoitella"
}
],
"glosses": [
"present active participle of hangoitella"
],
"links": [
[
"hangoitella",
"hangoitella#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑŋːoi̯tːeleʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝ŋːo̞i̯t̪̚ˌt̪e̞le̞ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eleʋɑ"
}
],
"word": "hangoitteleva"
}
Download raw JSONL data for hangoitteleva meaning in All languages combined (22.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.